Trzy pytania o kamicę nerkową, na które warto jest znać odpowiedź

Kamica nerkowa to choroba, która rodzi wiele pytań. Choć jednak większość z nas chciałaby poznać na nie odpowiedzi, samo ich zadanie często wydaje się trudne. Czas to zmienić, im więcej będziemy bowiem wiedzieć o kamicy, tym szybciej rozpoznamy ją czy to u siebie, czy to u bliskich nam osób.

Trzy pytania o kamicę nerkową, na które warto jest znać odpowiedź

Skąd się bierze kamica nerkowa?

Przyczyny kamicy nerkowej interesują nie tylko osoby, które obawiają się tej choroby, ale również lekarzy. Choć mamy do czynienia z systematycznym postępem w naukach medycznych, bezpośrednia przyczyna tej choroby nadal nie jest nam znana. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy o niej absolutnie nic. Wiemy więc, że do kamicy może doprowadzić zła dieta, brak troski o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów, a także infekcje dróg moczowych. Te ostatnie mogą być szczególnie niebezpieczne, zwykle bowiem doprowadzają do złuszczania nabłonków. Nabłonki z kolei są bazą do budowania kamienia, osiadają bowiem na nich składniki moczu, które powinny być systematycznie wydalane z organizmu.

Czy można mówić o profilaktyce w kamicy nerkowej?

Nawet jeśli kamica nerkowa ciągle jeszcze jest chorobą dość zagadkową, nie oznacza to wcale, że nie znamy działań profilaktycznych, które mogłyby pomóc nam w chronieniu się przed nią. Tu na pierwszy plan wysuwa się troska o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, nie bez znaczenia wydaje się jednak również dbanie o to, aby nasz organizm był jak najmniej podatny na infekcje związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Warto pamiętać też o badaniach kontrolnych. Badanie moczu nie jest wcale mniej ważne dla naszego zdrowia niż morfologia.

Czy fale dźwiękowe mogą pomóc w kruszeniu kamieni?

Walka z kamicą nerkową poprzez kruszenie kamieni z wykorzystaniem fal dźwiękowych to rozwiązanie stosunkowo nowe, cieszące się jednak sporą popularnością. Zabieg wykonuje się wówczas, gdy średnica kamieni jest większa niż pięć milimetrów, a choć krótkie impulsy fal dźwiękowych nie sprawiają, że kamienie znikają, prowadzą do takiego ich rozdrobnienia, aby możliwe było usunięcie ich wraz z moczem bez bólu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz